Tak jak w innych miejscach Europy, w Polsce również kobiety nosiły suknie składające się z dwóch warstw - spodniej i wierzchniej, a szerokość rękawów była oznaką pozycji społecznej kobiety. Rękawy w sukniach dworskich to był wydłużone na wzór XII wiecznej mody francuskiej. Jak we Francji, Hiszpanii, Włoszech, tak i w Polsce w tym czasie powtarza się stale ten sam krój sukni. W górnej części przylega aż do bioder, a dalej luźno opada z licznymi fałdami do ziemi. Nakryciem głowy były lekkie chusty delikatnie upięte na głowie , które przybrały formę modnych w tym czasie czepców o dużych rozmiarach. Polską odmianą płaszcza było korzno, ze złotymi elementami na brzegach (na zimę podszywane futrem). Było ono spinane na prawym ramieniu, a krój został zaczerpnięty z wzorów bizantyjskich. Aby podkreślić stopień zamożności używano jedwabnych tkanin,ale że były one bardzo kosztowne obszywano nimi np. dół sukni czy płaszcza, bądź wykańczano rękawy. Standardowymi ubiorami, które nie poddawały się nowym nurtom mody, były długie tuniki i marszczone płaszcze.
Strój kobiecy zazwyczaj składał się z następujących części:
koszula- pełniły funkcję bielizny, używane były na dzień pod suknię, a nocą do spania. Fason koszul był różny i zasadniczo taki sam dla kobiet z różnych warstw społecznych
pończochy- mają długość nieco za kolano, a podtrzymywane są pod kolanem podwiązką wiązaną.
suknia spodnia-ubiór noszony na koszuli, pod właściwą suknią wierzchnią. Strój stosowny raczej dla sytuacji mniej oficjalnych, ale elegancka Pani powinna nosić na niej suknię wierzchnią.
suknia wierzchnia-oficjalny ubiór kobiety, noszony na sukni spodniej i konieczny w sytuacjach oficjalnych.
obuwie- niezwykle ważna część ubioru, ale jednocześnie dosyć słabo jeszcze rozpoznana. Noszono do nich patynki, czyli rodzaj drewniano-skórzanych "klapek" koturnowych.
płaszcz i nakrycie głowy
STROJE MĘSKIE
nogawice- noszone były przez różne warstwy nogawice o różnych krojach. Na dworze obowiązywał model łączony tyłem, ale warstwy niższe mogły chodzić w nie łączonych nogawicach.Natomiast chłopi dla wygody używali XIII wiecznego wzoru nogawic, wyciągając na wierzch dłuższą koszulę.
dublet- podstawowy stroj spodni, wywodzi się od ubioru zakładanego pod kolczugi, a wczesne dublety nie miały kołnierzy.
szty wierzchnie- noszene na dubletach, wierzchni strój zwany jaquet. Mają wysoki kołnierz, a czasem były sznurowane.
Podsumowanie:
Strój kobiecy
długie, wąskie spódnice
szeroki kaptur
szata wierzchnia podbita futrem
siatka na włosach i płócienna wstęga okalająca twarz
suknie ze sznurówkami na bokach
spódnice ułożone w fałdy podkreślające brzuch
hennin - stożkowate
nakrycie głowy z welonem
włosy zwinięte za pomocą wstążek
Strój męski
długie tuniki wycięte w ząbki, luźne rękawy
suknie wierzchnie bez rękawów (doublet)
tuniki bardzo obcisłe, długie do kolan poły, okrycie wierzchnie z rękawami
pończochy i krótkie spodnie.
Sandra
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz