sobota, 6 lutego 2016

X wiek














Polska powstała w 966 roku, co znaczy, że w X wieku wszystko dopiero zaczynało istnieć. Już wtedy można było odróżnić hierarchie danej osoby, za pomocą obserwacji  na temat jego stroju. 

STROJE DAMSKIE

GIEZŁO
GIEZŁO
1. GIEZŁO
Jest to suknia o bardzo prostym kroju. Była robiona na podstawie prostokąta, do którego doszywano dwa trójkątne kliny, oraz lekko zwężane rękawy. Wycinano mały dekolt, najczęściej kończący sie tuz przy szyi. Było zazwyczaj do kostek, a rękawy po nadgarstek. Kobiety biedniejsze, używały giezła jako suknie, jednak zamożniejsze panie zazwyczaj zakładały na nią kolejna warstwę. Te, które było na to stać, często zdobiły je przy krawędziach czerwona nicią. Strój ten był wykonany z lnu, a jedyny późniejszy proces pod który je poddawano, było bielenie (jednak opcja ta była dostępna tylko dla bogatszych kobiet.
2. FARTUCH
FARTUCH
Najbardziej popularny był wśród mniej zamożnych kobiet. Jest to zwykły prostokąt z małym wycięciem na głowę przepasany sznurkiem, który zakładało sie na giezło. Niektóre panie stosowały go jako suknie wierzchnia. 
SUKNIA WIERZCHNIA
3. SUKNIA WIERZCHNIA
Była to każda wełniana suknia, która nosiły bogatsze kobiety. Miała dużo zdobień, szczególnie przy krawędziach. Ubierało sie ja na giezło, wiec aby nie zakrywać zdobień na nim umieszczonych, suknia była zazwyczaj do kolan i na krotki rękaw. Często była ona barwiona, lecz tylko na pastelowe kolory.
4. PŁASZCZ
Był to prostokątny kawałek materiału, niekiedy zdobiony, wiązany przy szyi. Stosowały go zarówno te biedniejsze jak i te bogatsze kobiety.
PŁASZCZ
5. NAKRYCIA GLOWY
Panny nosiły zazwyczaj czółko z kabłączkami, a mężatki - chusty. Wiązały ja albo składając na trójkąt, albo zakładając luźno na głowę, a na to krajkę.







STROJE MESKIE

1. GIEZŁO
Podobnie jak u kobiet giezło było warstwa spodnia dla bogatszych, a koszula dla biedniejszych. Sięgała mniej-wiecej do pasa i miała długie. U panów w tej części stroju rzadko spotyka sie jakiekolwiek zdobienia. 
2. BRIAE
GIEZŁO I BRIAE
Jest to, można powiedzieć, dolna cześć giezła. Do nieprzylegających do ciała, lnianych, białych spodni doczepiano nogawice, a w cieplejsze dni noszono je jako odzież.
3. TUNIKA
TUNIKA
Sprawowała taka sama funkcje jak suknia wierzchnia u kobiet. Zakładali je zazwyczaj tylko zamożniejsi mieszkańcy. Mężczyźni zakładali ja na giezło, którego widoczne były tylko, jednak nie zawsze, rękawy, gdyż tunika była na tyle długa, ze zazwyczaj zasłaniała je cale. U stojących na samym szczycie hierarchii społecznej, możemy zaobserwować, ze sięgają one aż do kostek.
4. NOGAWICE
NOGAWICE
Były to wełniane spodnie przyczepiane na briae, w połowie uda za swego rodzaju szelki.
5. PLASZCZ
Stosowali go jedynie królowie i zamożniejsi z mieszczan. Bardzo podobny do płaszcza damskiego, wycinany na kształt prostokąta i wiązany przy szyi. 


Bibliografia:
http://jaromira-dalebora.blogspot.com/
http://www.medieval-market.com/
http://astronautow.republika.pl/KULTURA_materialy/historia%20stroju.pdf


Alicja

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz